До списку новин

Засідання Клубу банкірів 8 грудня в Університеті банківської справи на тему: «Банківська система України через 5 років. Можливі сценарії»
Члени Клубу банкірів і всі небайдужі до стану справ у вітчизняній банківській системі, хто регулярно бувають на його засіданнях, добре знають, що у фокусі уваги під час обговорення знаходяться найактуальніші, найгарячіші питання сучасного банківського життя. Але коли закінчується рік, цілком природно виникає бажання як проаналізувати все зроблене і досягнуте, так і трошки зазирнути у майбутнє, побачити стратегію розвитку банківської системи, її можливості і перспективи. Саме тому для свого засідання, яке відбулося 8 грудня у приміщенні Університету банківської справи, Рада Клубу банкірів обрала тему: «Банківська система України через 5 років. Можливі сценарії». До участі у засіданні були запрошені представники Ради Національного банку, комітетів Верховної Ради, керівники провідних вітчизняних банків, страховики, вчені-економісти, фінансові експерти та аналітики. Учасників засідання привітала ректор Університету банківської справи, доктор економічних наук, професор Тамара Смовженко, яка розповіла присутнім про діяльність цього навчального закладу і наголосила, що його викладачі готові до активної співпраці з Клубом банкірів.
З огляду на тему засідання, першу доповідь зробив старший науковий співробітник відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України, кандидат економічних наук Євген Бублик. Його презентація називалася: «Під впливом глобальних та регіональних факторів: банківська система України через п’ять років». Євген Бублик зокрема сказав: "На розвиток вітчизняної банківської системи помітним чином впливають також глобальні та регіональні тренди. Зокрема, скорочення кількості банківських установ та відділень, зростання частки NPL, зниження частки кредитів в економіці та замороження банківського інвестиційного кредитування – процеси поширені на європейських ринках. Звичайно, специфічні внутрішні події та обставини суттєво поглибили негативну сторону цих процесів, проте глобальні тренди будуть визначати напрями розвитку вітчизняного банківського ринку і у наступні 5 років. Відповідно, революційний характер технологічних змін на світових банківських ринках формує вагомі виклики для регуляторів банківського ринку України. Потрібно забезпечити не тільки подолання існуючих на ньому проблем, відтворити повноцінну структуру ринкових інститутів та інструментів, але й забезпечити у найближчі п’ять років адекватне регулювання, яке дозволить утриматись на хвилі технологічного прогресу", - підкреслив старший науковий співробітник відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України, кандидат економічних наук Євген Бублик.
Якою буде українська економіка та банківська система через 5 років? Своїм баченням з цього приводу поділився член Ради Національного банку України Василь Фурман. Він проаналізував ті найважливіші процеси, які будуть характерні для економіки в цілому і банківської системи зокрема вже в недалекому майбутньому
Слід зазначити, що в засіданні цього разу брала участь також досить велика кількість керівників вітчизняних банків так званої третьої групи. Це зокрема голова Спостережної ради Банку інвестицій та заощаджень Віктор Зінченко, голова Правління банку «Авангард» Світлана Корчинська, голова Правління банку «Альянс» Євстахія Лехіцька, голова Правління «ДіВібанку» Андрій Бузилов, голова Правління Комерційного Індустріального Банку Руслан Кізяк, голова Правління банку «Глобус» Сергій Мамедов та ін.
Увагу учасників засідання привернула і презентація, підготовлена головою Правління банку «Глобус» Сергієм Мамедовим, в якій він висловив свою точку зору щодо можливого розвитку подій в банківській системі України протягом найближчих кількох років. У своєму виступі він наголосив: “Банківська система України пройшла важкий етап “очищення”, після якого стала більш докапіталізованою та прозорою, зараз вона перебуває на етапі "перезавантаження": переглядаються бізнес-стратегії, вдосконалюється менеджмент, відновлюється кредитування, підвищуються стандарти розкриття інформації, а сам банківський сектор консолідується. На думку Сергія Мамедова, вже з наступного року почнеться новий етап - “етап сталого розвитку”, який передбачає гармонізацію банківського регулювання з Базельськими рекомендаціями та Директивами ЄС, впровадження нових стандартів банківського нагляду, аналізу ризиків, посилення захисту прав кредиторів та імплементацію нових стандартів фінансової звітності (МСФЗ-9)”.
Усі ці заходи, - вважає голова Правління банку «Глобус» Сергій Мамедов - посилять надійність банків України і, як результат, збільшать довіру клієнтів до банків.
Ще одне питання, яке зараз “на слуху” — це стосунки банків і фінтех-компаній. Найближчим часом між банками та фінтех-компаніями не буде прямої конкуренції, вони виступатимуть як партнери, доповнюючи один одного. Особливо це стосується таких напрямків, як: платежі та грошові перекази (Інтернет-платежі, платіжні агрегатори), кредитування (P2P, P2B), управління капіталом та операції на фінансових ринках (штучний інтелект)”.
У обговоренні взяли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, колишній заступник голови Національного банку України Борис Марков, завідувач відділу Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, доктор економічних наук, професор Володимир Корнєєв, доктор економічних наук, професор Андрій Матвійчук, ІІІ Президент України Віктор Ющенко та ін.
ІІІ Президент України Віктор Ющенко у своєму виступі перед учасниками засідання спинився на кількох важливих характеристиках сучасного економічного, а відтак і банківського життя держави. Він зокрема сказав, що банківська система не існує сама по собі, а нерозривно пов’язана з економічною і політичною ситуацією в країні. Коли інфляція обчислюється цифрами у 20-30%, ніде в світі не зафіксоване зростання економіки. Цього року ми очікуємо приріст ВВП на рівні 2%, а Україні потрібно нарощувати ВВП мінімум 5-7% на рік. Інший аспект: кожна банківська система прагне до мінімізації готівки в обігу і середніми показниками є 2-3%. У нас зараз готівка складає 24%. Про які кредити тоді можна говорити, адже для кредитування немає ресурсної бази. У нас зараз 56% «тіньової» економіки. І якщо «тіньова» економіка і надалі зростатиме в таких масштабах, то банківська система буде не потрібною, а потрібним стане лихварство. Чому у нас формується «тінь»? Це велике запитання до урядової політики. Бізнес показує «жовту» картку і чекає, що уряд зрозуміє, що треба не 144 реформи проводити, а 8-10. Так відбувається детінізація в усьому світі. Ми не можемо банківською системою ХХІ сторіччя обслуговувати економіку ХІІІ сторіччя, - зазначив ІІІ Президент України Віктор Ющенко.
Усі учасники засідання у своїх виступах наголошували на важливості обговорюваної теми, адже для успішної діяльності банкірам важливо не лише вміння боротися з поточними викликами, але й бачити та усвідомлювати перспективу і стратегію розвитку вітчизняної економіки та банківської системи України впродовж найближчих років.