До списку новин

Засідання Клубу банкірів в Інституті економіки та прогнозування НАН України 4 лютого 2021року на тему: ««Система органів МВС у взаємодії з фінансово-банківським сектором України : досвід та можливості співпраці»
Свою роботу в Новому 2021 році Клуб банкірів розпочав 4 лютого засіданням в Інституті економіки та прогнозування НАН України в своєму традиційному форматі. Тільки тематика цього разу виявилась дещо несподіваною і цілком ексклюзивною, бо учасниками представницької зустрічі стали не лише відомі банкіри, страховики, вчені-економісти, але й високопосадовці Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України: радник Міністра внутрішніх справ Іван Варченко, Начальник управління протидії організованим злочинним групам в органах державної влади Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Олександр Околіт та начальник Відділу протидії злочинам у банківській сфері Кіберполіціі Національної поліції України Ігор Бойко. А темою обговорення обрали взаємодію системи органів МВС з фінансово-банківським сектором України :досвід та можливості співпраці.
За традицією відкрили засідання Голова Ради Клубу банкірів Людмила Мостова та заступник директора Інституту економіки та прогнозування, член-корреспондент НАНУ Сергій Кораблін, які наголосили на необхідності щирого та зацікавленого діалогу між учасниками фінансового ринку та представниками правоохоронних органів.
А далі слово було надано раднику Міністра внутрішніх справ Івану Варченку, який у своєму виступі звернув увагу присутніх на те, що нині Міністерство внутрішніх справ України одним зі своїх пріоритетних завдань вважає руйнування « парканів» між суспільством і правоохоронною системою, прагнення спілкуватися відкрито і вживу. А безпекова ситуація в країні, чітка і злагоджена робота правоохоронних органів впливає також і на успішну роботу фінансово-банківського сектору.
Водночас ситуація зі злочинністю в державі прямо корелюється з соціально-економічною ситуацією. За оцінками правоохоронців стабільність у фінансовій сфері викликає зменшення схильності громадян до скоєння злочинів та правопорушень. Тож якщо коротко, є правоохоронна система і є злочинний світ. І філософія діяльності системи органів Міністерства внутрішніх справ України це-запобігти злочину, припинити злочин і притягнути злочинців до відповідальності. Це в повній мірі стосується і злочинів у фінансово-банківській сфері»,-підкреслив радник Міністра внутрішніх справ України Іван Варченко.
Потім Іван Варченко та його колеги Олександр Околіт ,начальник Управління протидії організованим злочинним групам в органах державної влади Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та Ігор Бойко, начальник Відділу протидії злочинам у банківській сфері Кіберполіціі Національної поліції України відповіли на численні запитання учасників спільного засідання Клубу банкірів.
Зокрема вичерпні відповіді було дано на питання щодо боротьби з рейдерством, взаємодії з АРМА, злочинів скоєних посадовими особами і топ-менеджерами фінансових установ, боротьби з легалізацією доходів набутих злочинним шляхом( в частині компетенції МВС),засобів, механізмів та інструментів взаємодії операторів фінансових ринків та підрозділів МВС на шляху шахрайства, діяльності колекторських агентств, нелегальних пунктів обміну валюти, тощо.
Неможна окремо не згадати про таке надзвичайно важливе питання, як чи достатньою є координація правоохоронних органів ,банків та НБУ з питань обміну інформацією, що має на меті упередження зловживань в фінансовому секторі. На думку представників Національної поліції України у разі виявлення НБУ, банками, Державною службою фінансового моніторингу та іншими уповноваженими органами відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, в тому числі шахрайських дій, останні повинні невідкладно поінформувати про це правоохоронні органи. На підставі отриманих повідомлень слідчими підрозділами в порядку, передбаченому ст. 214 КПК України буде вирішено питання про внесення відповідних відомостей до ЄРДР та розпочато досудове розслідування.
Втім, тут існують і певні проблеми. На думку представників Нацполіції України, які брали участь у спільному засіданні з Клубом банкірів, проблемою при взаємодії з банківськими установами, в т.ч НБУ та ФГВФО є відмова у наданні необхідної інформації та копій документів на запити слідчого, надані у порядку ст.93 КПК України та ст.60 Закону України» Про банки і банківську діяльність». Уповноважені особи банків та ФГВФО у своїх відповідях посилаються на банківську таємницю, у зв‘язку з чим слідчий зобов’язаний звертатися до суду для отримання дозволу на тимчасовий доступ, хоча ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачений перелік документів, які можна отримати без відповідної ухвали суду.
Великий інтерес викликали і відповіді начальника Відділу протидії злочинам у банківській сфері Кіберполіції Національної поліції України Ігоря Бойка на запитання ,які зокрема стосувалися можливості правоохоронних органів у боротьбі з кіберзлочинцями та картковими шахраями, адже нині безготівкові розрахунки набувають все більшого поширення в Україні, а їх обсяги та кількість постійно зростають. Водночас, за словами Ігоря Бойка, на фоні загальних позитивних показників розвитку ринку платежів та розрахунків спостерігається високий рівень кількості шахрайських операцій із використанням платіжних карток та несанкціонованого переказу коштів з рахунків клієнтів, які обслуговуються за допомогою систем дистанційного обслуговування, тому все більшої актуальності набувають питання протидії злочинним діям, пов‘язаним з використанням таких технологій. Особливої уваги потребує постійне застереження працівниками банківських установ держателів платіжних карток не повідомляти третім особам власні персональні дані та/або реквізити платіжної картки (номер платіжної картки, ПІН-код, CVV2, термін дії картки, а також код (пароль), який надходить на мобільний телефон для підтвердження переказу/платежу) та інші персональні дані, які необхідні для здійснення переказів та платежів. Пропозиції: НБУ, як Регулятору, пропонується провести із банківськими установами роботу щодо обов'язкового систематичного інформування та нагадування клієнтам про необхідність під час здійснення операцій із використанням платіжних карток (у тому числі мобільних платежів) дотримуватися правил безпеки, здійснювати постійний контроль за рухом коштів, оновлювати антивірусне програмне забезпечення на персональному комп'ютері, здійснювати своєчасне інформування банку щодо втрати платіжної картки або її реквізитів чи несанкціоновані списання за рахунком.
Національною поліцією України постійно проводиться робота щодо виявлення та документування кримінальних правопорушень, що вчиняються з використанням високих інформаційних технологій.
Так, слідчими підрозділами НПУ у 2020 році проводилось досудове розслідування у 3720 кримінальних правопорушеннях, передбачених ст. 190 (Шахрайство) КК України, з яких 1355 зареєстровано в минулому році. За вчинення 1062 кримінальних правопорушень, 213 особам оголошено про підозри.
Досудове розслідування закінчено у 1242 кримінальних правопорушеннях, з яких 803 направлено до суду, у 339 провадженнях прийнято рішення про їх закриття. Із 66258 тис. грн. завданих збитків потерпілим, 27039 тис. грн. відшкодовано. Проведення досудового розслідування триває у 2576 кримінальних правопорушеннях», -зазначив Ігор Бойко.
У дискусії взяли участь заступник директора Інституту економіки та прогнозування ,чл.-кор. НАНУ Сергій Кораблін, президент Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, академік НАНУ Тетяна Єфименко, радник Голови Ради НБУ Євген Степанюк, керівник юридичного управління Європейського промислового банку Олеся Листопад, член Ради Клубу банкірів Валерій Суксін, радник голови Укргазбанку Владислав Кравець, керівник контролю регуляторних вимог Укрексімбанку Руслан Тропотяга, голова Наглядової ради RwS банку Ірина Гаврильчук, голова правління Агентства по рефінансуванню житлових кредитів Сергій Волков, радник з правових питань СК УПСК Олександр Чурсін та інші.
Загалом під час засідання було розглянуто і проаналізовано близько 20 важливих питань, пов‘язаних зі злочинами та правопорушеннями у фінансовій та банківській сферах і можливими шляхами їх запобігання.
Підбиваючи підсумки спільного засідання Голова Ради Клубу банкірів Людмила Мостова від імені всіх учасників зустрічі висловила щиру подяку раднику Міністра МВС Івану Варченку, начальнику Управління протидії організованим злочинним групам в органах державної влади Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та Ігорю Бойку, начальнику відділу протидії злочинам у банківській сфері Кіберполіції Національної поліції України за відверте, конструктивне і зацікавлене спілкування під час спільного засідання з Клубом банкірів. Обговорення без сумніву було плідним і взаємокорисним.
А ще,незважаючи на велику кількість розглянутих питань,засідання показало,що важливих тем для спільного обговорення лишається дуже багато .Тому вбачається необхідність у продовженні такої співпраці,яка відповідає вимогам часу та інтересам суспільства.