До списку новин

0 Спільне засідання Клубу банкірів і Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України

Спільне засідання Клубу банкірів і Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України 15 червня

15 червня поточного року в Комітеті з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України відбулося спільне засідання цього Комітету і Клубу банкірів на тему: «Очищення Національним банком банківської системи України: наслідки і альтернативи».

У засіданні взяли участь Голова Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України Сергій Рибалка, перший заступник Голови цього Комітету Михайло Довбенко, члени Комітету, заступник Голови Національного банку України Яків Смолій, заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова, керівники вітчизняних банків, вчені-економісти, фінансисти, представники фахового експертного середовища.

З привітальним словом до учасників спільного засідання звернувся Голова Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України Сергій Рибалка. Основну доповідь, яка торкалася найважливіших аспектів теми засідання, зробив перший заступник Голови Комітету Михайло Довбенко. Він зокрема сказав: “Системна банківська криза загострюється. Даються взнаки багаторічні структурні диспропорції економіки і вразливість платіжного балансу країни, системний дефіцит довгих ресурсів та шоки від дій Нацбанку внаслідок його фундаментальних системних помилок. І якщо названі чинники є результатом роботи різних інституцій, то дії Нацбанку є наслідком невірно обраної концепції банківського регулювання.” Аналізуючи нинішній стан справ у банківській системі Михайло Довбенко у свої й доповіді підкреслив: “... непрогнозованість подальших дій навіть стосовно крупних банків породжує невпевненість і недовіру клієнтів. За 2014-2015 рр. ними знято з депозитних рахунків 17,65 млрд. дол. і 35,3 млрд. грн. Ці кошти значною мірою не працюють на реформування країни, а оживили тіньовий валютний ринок: частина з них лежать «під матрацами», а інша – наповнює «тіньову» економіку.” І ще одна цитата з доповіді Михайла Довбенка на спільному засіданні Клубу банкірів і Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України: “Ситуацію можна і потрібно виправляти. При цьому слід виходити з того, що основною функцією банківської системи в ринковій економіці є мобілізація грошових ресурсів і оптимальний перерозподіл для фінансування економічного розвитку, а основною функцією НБУ, згідно з українським законодавством, є забезпечення стабільності грошової одиниці України, сприяння додержанню стійких темпів зростання економіки країни.” – підкреслив перший заступник Голови Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України Михайло Довбенко.

Велику увагу присутніх викликали також співдоповіді підготовлені головним науковим співробітником Інституту економіки і прогнозування Національної академії наук України Сергієм Корабліним, президентом Українського товариства фінансових аналітиків Юрієм Прозоровим та провідним науковим співробітником Академії фінансового управління Міністерства фінансів України Анатолієм Дроб’язком, який звертаючись до учасників засідіння, зокрема сказав: «Банківський бізнес в Україні розвивався в умовах слабого юридичного поля, коли любий приватний промисловий актив міг бути відчуджений за рахунок як юридичних колізій, так і за рахунок прямих рейдерських атак. В попередній редакції «Закону про НБУ» Закон був виписаний таким чином, що унеможливлював рейдерські атаки на банки зі сторони регулятора. Перевід у режим «тимчасової адміністрації» був ретельно виписаним і досить тривалим процесом, тому бізнес почав використовувати банки не тільки як розрахункові центри, не тільки для залучення ресурсу, а і задля захисту своєї власності від потенційних рейдерських атак. Це були об’єктивні умови для створення кептивних банків, тобто банків з мажиретарними акціонерами, які обслуговували інтереси відповідної бізнес–групи. В наслідок цього, в обхід нормативних актів регулятора, реальний власник банків був невідомий. Це що стосується непрозорої структури власності. Реальну кредитну ставку кептивного банку за «касовим методом» розрахувати було не можливо. Банки купували депозити за ринковими цінами на конкурентному ринку, а продавала згідно можливостей промислова фінансова група. Але поруч банки розвивали і ринкові кредитні програми для інших, в тому числі і за іпотечними та споживчими кредитами.

  1. Не можна не вітати зусилля НБУ на виведення з ринку фінансових «бульбашок» під назвою банк. Але цей процес повинен йти разом з інфраструктурною перебудовою, яка б ставила заслон на шляху майбутніх «бульбашок». Це може бути «Єдиний реєстр великих позичальників», який разом з НБУ інформаційно повинен формувати і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, а також ведення реєстру беніфіціарів позичальників, які не повернули кредитні ресурси у банківську систему.
  2. Разом з створенням прозорої системи реалізації активів банків, які є в ліквідаційній процедурі, потрібно розвивати системи гарантування вкладень у банківську систему НПФ та страхових організацій, а також для малого і середнього бізнесу.
  3. І найважливіше, кроки регулятора повинні бути виважені з точки зору соціальної відповідальності, тому що в результаті переведення банків в ліквідаційну процедуру збільшується рівень безробіття як серед банкірів, так і серед його клієнтів, для яких втрата обігових коштів може бути фатальна. А фізичні особи, які втратили кошти, взагалі можуть відвернутися від банківської системи в майбутньому. Ясно одне – зараз немає довіри до банківської системи, зменшується ресурсна база банків. А банки зменшують кредитування як реального сектору, так і фізичних осіб.» - зазначив Анатолій Дроб’язко, провідний науковий співробітник Академії фінансового управління Міністерства фінансів України.

У дискусії активну участь взяли заступник Голови Національного банку України Яків Смолій, колишній заступник Голови Національного банку України Олександр Кірєєв, голова правління Агентства по рефінансуванню житлових кредитів Сергій Волков, заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова, яка наголосила на необхідності постійного діалогу між Національним банком та банківською спільнотою і запропонувала провести наступне засідання Клубу в Національному банку України, долучивши до цієї розмови і членів Комітету з питань фінансів і банківської політики Верховної Ради України. Ця пропозиція була гаряче підтримана учасниками засідання, адже спільними зусиллями можна швидше та ефективніше розв’язати всі ті численні питання, які нині стоять перед банківською системою України.

А підбив підсумки обговорення на спільному засіданні Клубу банкірів і профільного Комітету перший заступник голови Комітету Михайло Довбенко, який підкресли: “Жодна економіка не має імунітету перед фінансовою кризою, але рівень руйнації економіки залежить від швидкості і дієвості реагування економічних регуляторів країни. Помітне минулорічне зміцнення незалежності НБУ зобов’язує його взяти значущішу відповідальність за динамізацію темпів економічного зростання.”