До списку новин

0

Засідання Клубу банкірів 28 квітня 2017 року в Інституті економіки і прогнозування Національної академії наук України.

Громадська організація «Клубу банкірів», готуючи кожне своє засідання, прагне до обговорення найактуальніших і найгостріших питань, які саме зараз хвилюють банківську спільноту та експертне середовище. Так було і цього разу, коли 28 квітня поточного року Клуб банкірів провів своє розширене засідання за сприяння Інституту економіки і прогнозування  Національної академії наук України та Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності на тему: «В. Гонтарева: «Моя місія повністю виконана – реформи зроблені.» ЩО І ХТО ДАЛІ?». До участі у обговорені були запрошені керівники Національного банку України, Ради Національного банку, профільного Комітету Верховної Ради, провідні вітчизняні банкіри, вчені-економісти, представники фінансового ринку, фінансові експерти та аналітики, представники провідних засобів масової інформації.

Відкрив засідання Директор Інституту економіки і прогнозування НАН України, академік Валерій Геєць, який наголосив, що ефективність та результативність економіки в силу величезної кількості проблем сьогодні і є гальмом динаміки економічного зростання, яке склалося в 70-х рр. На цьому фоні відроджувати економічне зростання країні, яка проводить запізнілі реформи та тимчасово втратила потенціал свого зростання, надзвичайно складно. На думку Валерія Геєця, запорукою економічного зростання є макроекономічна стабільність. І значну роль в економічному зростанні нашої країни можуть відіграти фінансові установи, банківська система, державні фінанси.

Наталія Шелудько, професор, завідувач відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України у своєму виступі вказала, що незалежно від того хто надалі очолить Національний банк України, цьому керівнику буде дуже непросто. Йому потрібно буде відновити довіру до регулятора, у тому числі через визнання допущених помилок та прорахунків.

У широкій дискусії всіх небайдужих щодо реформування банківської системи також взяв участь перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Михайло Довбенко. Він підкреслив, що після заяви Валерії Гонтаревої у суспільстві стався інформаційний сплеск і надзвичайно важливо професійно оцінювати всі події, які відбуваються в банківській системі. Політика Національного банку має бути транспарентною і пояснювати та обґрунтовувати прийняті регулятором рішення.

Серйозною проблемою вітчизняної банківської системи Михайло Довбенко вважає поновлення довіри до неї. Крім того, на його думку, був по суті монополізований банківський ринок і нині частка державних банків складає 51,8% усієї банківської системи України. І кожний рік Верховна Рада виділяє кошти на підтримку державних банків, які працюють збитково. На думку Михайла Довбенка, гіркий присмак залишився і від очищення банківської системи, адже чи оздоровився банківський сектор, чи відкрита економіка і банківська система  для інвестицій?

Член Ради Національного банку України Василь Фурман зазначив, що в 2014 - 2016 роках українська економіка пережила дуже складний період. Значною проблемою, на його думку, є відсутність дієвих державних проектів, які можуть вивести економіку України на якісно новий рівень. Водночас, держава має бути активним суб’єктом  економічного розвитку. Успіх вирішення проблеми кредитування в Україні залежить від можливості нового Голови НБУ співпрацювати з Верховною Радою України.

Оскільки державні банки сьогодні володіють більше, ніж половиною активів банківської системи, то вони мають бути разом з НБУ агентами економічного зростання в Україні, - вважає Василь Фурман.

Експерт-аналітик Ігор Шумило у своєму виступі на розширеному засіданні Клубу банкірів сказав, що причинами незадовільного стану банківської системи є ряд факторів, зокрема, непрозорий кулуарний відбір претендентів на посаду голови НБУ. У цьому зв’язку він запропонув для вирішення цієї проблеми отримувати пропозиції щодо кандидатур від громадськості, банківських асоціацій та наукової спільноти. Також потрібні, - вважає Ігор Шумило, - пропозиції від профільного комітету Верховної Ради, і по справжньому серйозне і ґрунтовне обговорення внесеної кандидатури у сесійній залі Верховної Ради.

Велику увагу учасників засідання привернув також виступ третього Президента України, колишнього голови Національного банку Віктора Ющенка, в якому він поділився своїм баченням нинішнього стану справ у вітчизняній банківській системі і тими кроками, які необхідно зробити для її успішної та ефективної діяльності. Для реформування банківської системи, на думку Віктора Ющенка, слід зробити наступне: треба почати з легалізації вивезеного капіталу, легалізації того, що є в офшорах. Банкіри не мають виконувати функції КДБ, СБУ або прокуратури. Банки не дають оцінку природі грошей.

Посилаючись на досвід багатьох інших країн, які мали такі проблеми і позбулися їх, Віктор Ющенко нагадав, що це було зроблено шляхом легалізації, амністії та проведення нульового декларування не тільки для депутатів та інших представників еліти, а й для всього населення. «З цього має починатися довіра, - підкреслив третій Президент. - Я - громадянин і хочу чесно працювати зі своєю країною. Я - бізнесмен і теж хочу чесно працювати. Ми зобов'язані це зробити. А ні, так будемо не здатні на великі досягнення. І ніяких кримінальних переслідувань. У декларацію має потрапляти тільки те, що знаходиться на банківських рахунках. І якщо б ми таким чином хоча б на 20% легалізували тіньову економіку, то позбавили наш державний бюджет дефіциту в 77 мільярдів гривень», - наголосив Віктор Ющенко. «Так ми отримаємо кошти для підтримки експорту і секторів економіки, які можуть забезпечити динамічний прорив і переходимо, по суті, на бездефіцитний бюджет за допомогою детінізації, тобто висвітлення суспільних відносин. Далі ми отримаємо ефект від повернення вкладників наших банків - мінімум 30-35 мільярдів».

«Банківське співтовариство», - також запропонував третій Президент, - «має сформувати нову економічну політику (НЕП) з виходом на повернення стабільності грошей, стабільності цін. На базі цього буде здійснюватися підтримка економіки. Такий план повинен зацікавити політиків і уряд, для якого це - єдиний спосіб мати «красиву ефективну політику», - наголосив Віктор Ющенко. НЕП, за його словами, це стабільність грошей і цін.

У обговоренні також взяли участь голова Ради Клубу банкірів Людмила Мостова, голова правління Агентства з рефінансування житлових кредитів, президент Української іпотечної асоціації Сергій Волков, колишній заступник голови Національного банку України Ярослав Солтис, кандидат економічних наук, провідний науковий співробітник Академії фінансового управління Міністерства фінансів України Анатолій Дробязко, голова Наглядової Ради Національного Депозитарію України, колишній Міністр фінансів України Ігор Мітюков, заступник голови Правління Першого українського міжнародного банку Артур Загородников, генеральний директор Української федерації убезпечення Галина Третьякова, доктор економічних наук, професор ДВНЗ "Університет банківської справи", директор Центру наукових досліджень НБУ (2005-2015 рр.) Володимир Міщенко, голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов, заступник директора Інституту економіки та прогнозування Сергій Кораблін, колишній голова Правління Укрсоцбанку, член Ради Клубу банкірів Микола Нос, керівник аналітичного відділу фінансової групи ICU Олександр Вальчишен.

Учасники засідання домовилися передати його матеріали до Національного банку України та Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності.